Blog

Odświeżanie podłóg olejowanych

W pierwszym etapie mówimy o bieżącym odkurzaniu, ponieważ drobinki piasku i małe kamienie mają destruktywny wpływ na równą powierzchnię podłogi. Przypominamy o myciu posadzki z zastosowaniem odpowiednich środków, aby usuwać zabrudzenia. Zaznaczmy, z odpowiednią dozą powagi, aby używać minimalnej ilości wody – wszak drewno nie lubi wilgoci, wiadomo to od setek lat. W końcu jednak znajdujemy się w punkcie, który dotyczy okresowej pielęgnacji. Spotykamy się wtedy z reakcjami, których rozpiętość można zmieścić pomiędzy lekkim zakłopotaniem a poważnym strachem. Niniejszy artykuł powstał po to, aby uświadomić Cię w fakcie, iż bieżąca pielęgnacja drewnianej podłogi nie jest niczym strasznym. Skupimy się na tych posadzkach, które zabezpieczane są tzw. olejowoskami (twardymi woskami olejnymi).

Zacząć należy od tego czym jest olejowosk. Odpowiedź: jest to substancja składająca się z dwóch elementów – oleju oraz wosku. Zadaniem pierwszego jest penetrowanie drewna, aby zabezpieczać je przed wnikaniem wilgoci. Drugi element krystalizuje się na powierzchni podłogi tworząc mechaniczne zabezpieczenie w postaci twardej powłoki zewnętrznej.

Olejowosk wnika bardzo głęboko w drewno zapewniając ochronę powierzchni podłogi. Taka kombinacja ekologicznego wosku oraz oleju pozwala na wytworzeniu się mikroporów w podłodze, które dadzą możliwość oddychania drewnu. Trzeba zaznaczyć istotną różnicę, że w przypadku gdy uszkodzimy podłogę lakierowaną wymagane jest zeszlifowanie całej powierzchni podłogi i ponowne nałożenie wymaganej warstwy lakieru. Jeśli sprawa dotyczy olejowosku, to olejowanie może przebiegać miejscowo.

W procesie użytkowania podłoga z drewna poddawana jest licznym, niejednokrotnie ciężkim próbom. W wyniku tego zewnętrzna warstwa ochronna drewna zużywa się, odsłaniając je z czasem na bardzo szkodliwe działanie czynników zewnętrznych takich jak uszkodzenia mechaniczne, wnikanie brudu i wilgoci. W praktyce to właśnie powierzchnia skrystalizowanego wosku poddaje się ścieraniu. Można temu w bardzo łatwy sposób zapobiec, nakładając sezonowo pielęgnacyjne oleje i woski ochronne. Bardzo dobre efekty przynosi np. woskowanie i olejowanie podłogi.

Przykładową prezentację odświeżenia przeprowadziliśmy na naszym wzorniku. W codziennej pracy jest on poddawany ekstremalnym próbom wytrzymałości. Aby zachowywał swój nienaganny wygląd musimy raz na jakiś czas dokonać jego odświeżenia. Proces ten przebiega w kilku etapach:


1. Powierzchnia deski jest dokładnie czyszczona za pomocą środka dedykowanego dla podłóg pokrytych olejami i olejowoskami. Nieduża ilość płynu aplikowana jest za pośrednictwem atomizera, który niweluje ryzyko nałożenia na drewno zbyt dużej ilości wody. Deska przecierana jest kilkakrotnie szmatką z mikrofibry. W tym etapie wszystkie zabrudzenia są usuwane z powierzchni deski.


2. Dajemy naszemu wzornikowi kilka minut na wyschnięcie. Istotne, aby podłoga odparowała wodę, ponieważ umożliwi to zaczepienie się środka odświeżającego na powierzchni podłogi. W tym czasie przygotowujemy specjalny płynny wosk, który będziemy nakładać na powierzchnię deski. Zastosowany przez nas produkt to Loba Parkett Wax. Do jego aplikacji będziemy używać specjalnego pada. Jak widać na fotografiach powierzchnia deski jest matowa, widoczne są miejscowe uszkodzenia.


3. Po wyschnięciu przechodzimy do nakładania wosku na powierzchnię deski. Zaleca się, aby na powierzchni całej podłogi robić to etapami – obszarami po kilka metrów kwadratowych. Taki sposób aplikacji zapewnia równomierne nałożenie powłoki ochronnej. Z powodu niewielkich gabarytów naszego wzornika Loba Parkett Wax zaaplikowaliśmy na pad – ułatwiło nam to w znacznym stopniu pracę, polegającą na rozsmarowaniu środka równo na powierzchni całej deski. Na fotografii widać wyraźną różnicę pomiędzy jej odświeżoną a nieodświeżoną częścią.


4. Po zaaplikowaniu Loba Parkett Wax zostawiamy deskę do wyschnięcia. Proponowany przez producenta czas powinien wynosić kilka godzin. W użytku domowym najlepiej nanieść środek na podłogę wieczorem i pozwolić mu odparowywać całą noc – zapewniając przy tym odpowiednie wietrzenie pomieszczenia.


Na tym kończy się odświeżanie drewnianej podłogi. Łatwo zauważyć, że proces nie wymaga wkładu dużej ilości pracy, a efekty – widoczne od razu – są wysoce zadowalające. Woskowanie i olejowanie podłóg daje optyczny efekt odświeżenia oraz powoduje, że posadzki z drewna zyskują zabezpieczenie przed uszkodzeniami. Podłogi we wnętrzach domów należy odświeżać od dwóch do czterech razy na rok, w zależności od stopnia ich użytkowania.