Blog

Jaki klej do parkietu wybrać?

Klej dyspersyjny
 

Klej do parkietu dyspersyjny doskonale sprawdza się w przypadku układania podłogi na kształt drewnianych mozaik oraz parkietu składającego się z niewielkich rozmiarów deszczułek. Nie należy go stosować w przypadku drewna z tendencją do pęcznienia (buk), ponieważ najlepiej spełnia swoje zadanie z parkietami stabilnymi, np. wykonanymi z drewna dębowego. Można go stosować także do drewna egzotycznego. Klej dyspersyjny nie może być stosowany na wylewce anhydrytowej, ale z przypadku płyt wiórowych można już po niego sięgnąć.
 

Klej rozpuszczalnikowy
 

Klej rozpuszczalnikowy może być alkoholowy lub kauczukowy. Do zalet można zaliczyć odporność na wodę i temperaturę. Nadaje się do parkietów bukowych, jesionowych i dębowych, ale stosuje się go także do podłóg z drewna egzotycznego. Klej szybko schnie i twardnieje, więc jego użycie zaleca się osobom, które mają już doświadczenie w układaniu podłóg.
 

Klej poliuretanowy jednoskładnikowy
 

Poliuretanowy klej jednoskładnikowy może być stosowany w przypadku różnych rodzajów podłóg. Sprawdzi się przy drewnianych mozaikach, klepce, deskach parkietowych, warstwowych i litych i podłogach bukowych. Zalecany jest do podłóg ogrzewanych. Charakteryzuje się elastycznością (przez co może deformować deski o dużej powierzchni) i dłuższym czasem schnięcia, dzięki czemu można dokonywać poprawek i łatwo usunąć klej z powierzchni drewnianych desek.
 

Klej dwuskładnikowy: poliuretanowy i poliuretanowo-epoksydowy
 

Zarówno klej dwuskładnikowy poliuretanowy, jak i poliuretanowo-epoksydowy nadaje się do każdego rodzaju drewna. Sprawdzi się zarówno w przypadku drobnych mozaik z drewna, jak i desek o większej powierzchni. Jak wskazuje nazwa, klej składa się z dwóch składników: masy i utrwalacza, które należy wymieszać przed ułożeniem posadzki. Klej szybko się wiąże i schnie, dlatego należy na bieżąco usuwać wszelkie zabrudzenia.
 

Klej z silanem lub polimerem
 

Największą popularnością cieszą się kleje z silanem lub polimerem, przede wszystkim przez fakt, że są ekologiczne. Tego typu klej sprawdza się w przypadku różnych rodzajów podłóg (duże powierzchnie parkietów litych i drewnianych), jest odporny na działanie temperatur i promieniowania UV. Charakteryzuje się też dłuższym czasem schnięcia, dzięki czemu pozwala na spokojną pracę.
 
Jak się okazuje, wybór kleju do parkietu nie może być przypadkowy. To m.in. od niego zależy, jak będzie się prezentować podłoga po jej ułożeniu i w czasie kolejnych lat użytkowania. Oczywiście w naszym Centrum Parkietowym Nowak chętnie doradzimy w wyborze najlepszego kleju dla danej podłogi.